DERS İŞLEYİŞİ

Pilates, zihin ve beden bütünlüğünü hedefleyerek; denge, nefes ve hareket sistemlerine dayalı, güvenli ve etkili bir egzersiz sistemidir. Alt yapısı fizik tedaviye dayanan ideal bir metoddur. Minder üzerinde veya özel olarak tasarlanmış ekipmanlar kullanılarak yapılmaktadır. Pilates kesinlikle uzman bir eğitmen eşliğinde yapılması gereken bir egzersizdir.

Öğrencilerimizin pilates programlarına başlamadan önce spor geçmişi, sağlık durumu, postürel duruşu ve Pilates egzersizleriyle ulaşmak istediği hedef belirlenmeli. Postürel analizlerinin yapılması ve varsa duruş bozukluklarının belirlenmesi gerekmektedir. Eğitmenlerimiz bu analizi vücudun duruş, eklem, kemikler ve vücuttaki belli noktaların hizalayarak sağlarlar. Kişinin duruşu, vücudun simetrisine bakılarak önden, arkadan ve yandan görünüş ile değerlendirilir. Kişiden kişiye değişen analiz sonucunda egzersiz programları ve dikkat edilecek noktalar belirlenir. Pilates, vücudun ideal hizasına ulaşmaya çalışmasında ve kas sisteminin geliştirilerek bu hizalamanın desteklenmesi için önerilir.

Pilates derslerinde stabilizasyon dersin temelini oluşturur. Öğrencilerimiz hareketin temelinden itibaren stabilizasyonlarını maksimum düzeyde tutması egzersizi doğru ve güvenli yapmalarını sağlar. Birebir (özel) ve ikili (düet) derslerimizde, BASI Systems tarafından özel olarak tasarlanmış Reformer, Cadillac ve wunda chair makinalarını kullanmaktayız. Bu makinalarla hem sportif hem fizik tedavi amaçlı çalışılmaktadır.

Özel derslerimizin en büyük avantajı hoca ile birebir ve tamamen kişiye özel bir program dahilinde çalışarak hareketleri çok daha kontrollü, etkili ve dolayısıyla yararlı şekilde yapabilme imkanı sunmasıdır.

İkili (düet) derslerimizde, iki kişinin de aynı kondüsyon ve fizyonomiye sahip olması idealdir. Çünkü hareketler senkronize olarak yapılır.