Hiper Lordoz ve Pilates

Hiper Lordoz ve Pilates - Bağdar Caddesi Pilates

Hiper Lordoz ve Pilates – Bağdar Caddesi Pilates

Hiper Lordoz Hakkında

Lordoz nedir ? Omurga yandan bakıldığında, kafanın ağırlığını taşıyabilmek ve şok darbelerden korunmak için (S) biçimindedir. Sert kemiklerden oluşur. Etrafında ki kaslarla desteklenir. Boyun, sırt ve bel bölgelerinde doğal kavisler vardır. Omurganın bel bölgesine bakıldığında görülen öne doğru kavis normal lordozdur.  Herkesin lordozu vardır. Bazı kişilerde bel bölgesinde ki lordoz derecesi normalden farklıdır. Kaviste oluşan aşırı artma veya azalmalar çeşitli şikayetler ile yaşam kalitemizi etkiler. Bel kavisinin 45 dereceden az olması Hipo Lordoz ( Bel düzleşmesi), 60 dereceden fazla olması Hiper Lordozdur.

Hiper Lordoz , her yaşta görülebilen, fazla kilo, kemik erimesi, kalsiyum eksikliği, vitamin eksikliği, hızlı büyüme, ağırlık kaldırma, hamilelik, duruş bozuklukları …vb. sebeplerle olabileceği gibi, çeşitli rahatsızlıklar sebebi ile de görülebilir. Postür analizi ile belli olan hiper  lordoz , röntgen çekilmesi ile teşhis edilir. Hiper lordozu olan bir kişide, buna neyin sebep olduğu araştırılmalı, bel fıtığı, disk kayması, kas spazmı gibi durumlar varsa tespit edilmelidir.

Hiper Lordoz olan bir kişiye yandan bakıldığında, bel fazla çukurdur. Mide ve kalça ciddi oranda dışarıdadır. Kişi sırtüstü sert bir zemine yatırıldığında, bel bölgesinde belirgin bir boşluk vardır. Kişi olduğundan daha göbekli gözükür.  Karın, kalça ve arka üst bacak kasları kuvvetsizdir.  Bu kasları kuvvetlendirecek ,  pilates  egzersizleri yapılmalıdır.  Güçlü ve kısa olan alt sırt kasları ve ön bacak kasları esnetilmedir.

Gebelikte artan bel çukurunu da pilates egzersizleri ile engellemek mümkündür. Hamile pilatesi ile ilgili uzman eğitmenler ile çalışılması kişinin güvenliği ve sağlanacak fayda açısından son derece önemlidir.

İstenilen fiziğe sahip olabilmek için egzersiz ve doğru beslenme ile birlikte, postür bozukluklarının da düzeltilmesi gerekir. Yanlış uygulanan egzersizler postür bozukluklarının daha da artmasına ve bunun sonucunda çeşitli sağlık problemlerinin artmasına sebep olmaktadır. Uzman eğitmen ve ekipmanlar ile yapılan pilates egzersizleri, kişiye özel programlar ile yapılan uygulamalardır.  Bu sebeple, oldukça etkili ve uygun egzersizlerdir.