Rehabilitasyonda Pilatesin Yeri

 

rehabilitasyonda pilatesin yeri

Rehabilitasyon ve Pilates

İnsanlar yaşamının bir döneminde mutlaka kas ve iskelet sistemi ile ilgili sorun yaşamaktadırlar. Kazalar, spor esnasında sakatlanmaların yanı sıra duruş bozuklukları, yanlış pozisyonlarda uzun süreli duruşlar ve hareketler, yorgunluk, stres gibi faktörler bu tip sorunlar yaşamamıza sebep olmaktadır.

Rehabilitasyon, hastalık, kaza gibi sebeplerle kişinin kaybettiği vücut işlevlerinin kapasitesini olabilecek en üst seviyeye çıkarmaktır. Özellikle sporcular için rehabilitasyon, aktif spor yaşantısına dönebilmesi için çok önemli bir süreçtir. Fiziksel rehabilitasyon birçok terapiyi kapsar. Bunlardan biri de pilatestir.

Pilates 20.yy’da ilk önce rehabilitasyon metodu olarak geliştirilmiştir. Pilates uzun dönemli bir program olarak uygulandığında oluşabilecek sakatlanmalara karşı da bir önlem niteliği taşır.

Spor yaralanmaları, cerrahi operasyonlar, nörolojik problemlerden sonra ağrıları azaltmak, iyileşmeyi hızlandırmak için pilatesten faydalanılabilir. Ağır egzersizlerin zarar vereceği osteoporoz ve romatizma problemi olan kişiler için pilates idealdir. Yaşa bağlı olarak gelişen stres inkontinansı (idrar kaçırma) ile ilgili de pilatesten yardım alınabilir. Tüm vücut yaralanmalarının yanısıra özellikle siyatik, fibromiyalji, skolyoz, aşırı kullanıma bağlı tekrarlayıcı stres yaralanmaları, multiple skleroz (MS) , Parkinson ve felç vb gibi rahatsızlıklar doktor onayı alındıktan sonra pilates ile rehabilitasyon uygulanabilir. Hamilelik öncesi ve sonrası pilates egzersizlerinin herhangi bir sakıncası olmadığına dair doktor onayı alındıktan sonra faydası büyüktür.

Pilates egzersizleri, kronik zayıflıkları düzelten prensipli bir egzersiz türüdür. Bu özelliği ile ileride oluşabilecek sakatlanmalarının da önüne geçmesi açısından son derece önemlidir.

Pilates sadece bir egzersiz yöntemi değildir. Rehabilitasyon veya ileride oluşabilecek problemleri önlemek için son derece önemli bir metoddur. Uzman eğitmen ve ekipmanlar ile doktor onayı ile yapılan rehabilitasyon amaçlı pilates egzersizleri iyileşme sürecinin oldukça başarılı geçmesi açısından son derece önemlidir.